Shaping

K čemu je dobrý a jak na něj?

Shaping (tvarování) je tréninková metoda, kterou můžeme využít k nácviku kdejakého psího chování. Je to nejen efektivní tréninková metoda, ale také výborná společná hra! Shaping pomáhá tvořit a prohlubovat vztah mezi psem a psovodem, učí psa být aktivním pracantem v lekci (nejen sledovačem pamlsku), zvyšuje motivaci a chuť do cvičení a zlepšuje vzájemné porozumění. Shaping má svá pravidla a aby nám to klapalo, musíme tato pravidla pochopit a následně je (trpělivě) uvádět do praxe – nakonec je to prostě o cviku! 🙂

Nejprve vyberte vhodné místo na cvičení 

Shaping bude zpočátku vyžadovat spoustu soustředění od vás i od psa. Proto je pro trénink potřeba vybrat prostředí opravdu klidné a bez rušivých elementů. Nejvhodnější je trénink v domácím prostředí, v zavřené místnosti, kde se po zemi nebudou v době tréninku povalovat hračky, jídlo a nebudou okolo chodit ani další lidé nebo psi. Zkrátka aby se pes mohl plně soustředit na cvičení. A vy taky. 🙂

Rozmyslete si, jaký cvik budete učit

Vždycky si na začátku jasně rozmyslete, co chcete psa učit. Když neznám cíl, nebudu vědět, co vlastně odměňovat. Nedoporučuji začínat tak, že hodím na zem krabici a počkám, co pes vymyslí. U shapingu není cílem, aby nám pes na té krabici pokaždé nabídl něco jiného. Shaping je způsob, jakým se pes může postupně dopracovat ke konkrétnímu cviku. 

Když tedy chceme cvičit s krabicí, ještě před začátkem tréninku si vymyslíme, co psa budeme chtít učit. Tak například “Vlézt všema čtyřma dovnitř”. Super! Teď od začátku vím, jak vypadá finální cvik. Podle toho vyberu nejvhodnější krabici, správně ji umístím, v samotném tréninku pak vím, kde odměňovat a za co.

Na trénink si připravte

PAMLSKY (a hračku)
Dopředu si nachystejte dostatek odměn. Pamlsky by měly být malé, aby je měl pes rychle snězené a abyste nemuseli šetřit. ☺️ A samozřejmě o ně pes musí stát! Pokud si pes rád hraje, nachystejte si i hračku, kterou můžete využít na úplný začátek, závěr nebo případnou pauzu v tréninku. U malinkých pejsků, kterým toho nemůžete moc dát, se může hodit použít třeba paštiku s dávkovačem.

PŘEDMĚT, se kterým bude pes pracovat
Připravte si vhodný předmět na vámi vybraný cvik. Vždy záleží na tom, co budete trénovat. Na naskládání všech čtyř do krabice se hodí prostorná krabice s ne příliš vysokými boky. Na ležení na místečku je skvělý prostorný a pohodlný pelíšek. Přední na target? Vybírejte předmět menší, stabilní, většinou pár cm vysoký. Pokud psa chcete učit ťukat nosem, volit můžete kuličku na tyčce nebo třeba kelímek, do kterého pes čumák strčí. Ne vždy budete nějaký předmět potřebovat. Pokud se rozhodnete psa učit ťukat nosem do ruky, předmět samozřejmě nepotřebujete. 

KLIKR
Klikr slouží k označení konkrétního chování psa, po kliknutí vždy následuje odměna. Klik psovi říká, že za TOTO, co právě udělal, přichází odměna, pomáhá vám tak se psem při tréninku efektivně komunikovat. Klikr je šikovná pomůcka, nicméně lze nahradit například slovním označením. V takovém případě si dejte pozor na to, ať je označení krátké, důrazné a neměnné! Žádné “to je šikovný, supeeer”.. ale například “TEĎ”, “ČEK” apod. 

Telefon / časovač
Pro stopování lekce, aby nebyla příliš dlouhá a abyste měli přehled o tom, jak dlouho pes pracuje.

Jak začít samotný trénink?

Pokud máte vše nachystané a rozmyšlené, můžete si konečně vzít psa. 🙂 Než s tréninkem začnete, potřebujete mít od psa pozornost. Ideální je proto psa naladit na cvičení společnou hrou, s hračkou nebo pamlsky. Jakmile máme pozornost, dáme na zem předmět, se kterým má pes pracovat a dáme signál pro začátek nabízení. Proč? Protože ne vždy budeme po psovi chtít, aby nám začal něco nabízet, když jen tak stojíme. Od začátku proto dáváme shaping pod speciální signál, aby se pes naučil nabízet, jen když si řekneme. Jaký signál? Například slovní “Co vymyslíš”, “co ukážeš”… můžete spojit i s gestem, ukázáním směrem k předmětu. 

Předmět umisťujeme strategicky tak, aby bylo pro psa co nejjednodušší cvik udělat. Pokud bude pes lézt všema čtyřma dovnitř, měla by být krabice jen kousek od psovoda. Když ji dáte daleko nebo do strany, zbytečně psovi práci ztížíte, protože pes se automaticky bude chtít stavět před vás.

Pokud s předmětem hýbat nedokážeme (například strom), otočíme se po přípravě čelem k předmětu, přistoupíme k němu a dáme signál pro začátek nabízení.

Koukejte se na předmět, ne na psa. Nemluvte, nepovzbuzujte. Dejte psovi naprostý klid na přemýšlení. Dokud trénink neukončíte, signál ani jiný povel neopakujte, shaping stále běží! 

Během lekce odměňujte štědře. Pokud dáte během minuty 3 pamlsky, odměňujete příliš málo. V prvních lekcích je aktivita ze strany psa důležitější než cvik. Každý nepatrný pohyb označte (klik nebo specifické slovo) a odměňte. Sledujte i menší signály psa (otočení hlavy, přenosy váhy, posunutí packy), které můžete také označit a odměnit! A to i v případě, že pes otočí hlavu na opačnou stranu nebo posune packu jinam než k předmětu. Správný směr podpořte umístěním odměny. 

Umístění odměny

Tím, kde psa budeme krmit, můžeme chování psa výrazně ovlivnit. Chcete, aby pes vlezl do krabice? Neprokrmujte ho kdesi v prostoru nebo tam kde pes zrovna stojí. Krmte vždy nad krabicí (i když v ní pes ještě není), případně házejte jídlo po označení vždy dovnitř. Tím psovi dáte najevo, kde je zóna odměn – ve kterém místě se odměny objevují, odkud přichází. Pes bude k tomuto místo přirozeně tíhnout víc. 
Pokud máte pocit, že se váš pes moc nehýbe, odměnu psovi dávejte vždy dál, aby si pro ní musel 1-2 krůčky dojít – tím si budete vytvářet další příležitosti k odměně a psa rozpohybujete.

Lekce končí a pes cvik nepochopil…

Je to naprosto v pořádku. A normální! :-) Držte se nastaveného času a i když pes neudělá výrazný pokrok, lekci včas ukončete. První cviky učené pomocí shapingu často trvají déle, protože se pes musí naučit zcela nový koncept. I když se vám zdá, že pes toho moc nevymyslel, věřte, že se nadřel a že taková lekce má obrovský význam do budoucna. S každou další lekcí bude pes lepší a rychlejší. Pamatujte, nejdřív pes musí pochopit, že má něco nabízet. :-) 

Zadařilo se a pes na to přišel! Ale co teď?

Někdy v první lekci, někdy ve třetí… a konečně se zadaří a pes je všema čtyřma v krabici. Co ale teď? Na co čekat, co psovi kliknout a odměnit? Nečekáme už na nic! Psa v pozici prokrmíme opakovaně několikrát za sebou (bez přestávek), abychom mu dali najevo, že už na nic nečekáme a že tohle je ta finální pozice. Přidat můžete i slovní pochvalu. Potom psa ze cviku uvolníme. Potřebujeme, aby pozici opustil, aby mohl začít zase vymýšlet, proto je při uvolnění vhodné odhodit pamlsek někam bokem a poslat psa, ať si ho sní. Díky tomu nám krabici opustí a po návratu můžeme zase klikat cvik jako na začátku. Takhle cvičíme až do chvíle, než nám pes bude lezení do krabice nabízet ihned bez váhání pořád dokola – v takovou chvíli je čas na přidání slovního povelu a případné ztěžování.

Kdy lekci skončit? A jak?

Lekci shapingu je třeba ukončit včas, když ještě pes není unavený, neztrácí zájem nebo pozornost. Budík je na začátek nutnost. Doporučuji nastavit si 2 minuty a po zazvonění udělat aktivní pauzu na oddech. Se psem si můžete v pauze pohrát, aby se uvolnil, pomazlit se, pokud o to stojí nebo, pokud si pes nehraje, se společně projít po místnosti a psovi dát pár pamlsků jen tak. Pokud je pes stále dobře nalazen, můžete si udělat ještě jednu dvouminutovku. Pak cvičení ukončete.

Lekce by měla mít naprosto jasný konec! Doporučuji si vytvořit příjemný ukončovací rituál, který bude vyhovovat vašemu psovi. Je vhodné končit hrou s hračkou nebo třeba hledáním rozhozených pamlsků po zemi.  Přidejte si i slovní signál, kterým úplný konec cvičení ohlásíte (“koneeec”, “hotovo” apod.)

Pomocí shapingu můžete naučit triky, formální cviky i chování do běžného života. Když pes nasbírá zkušenosti a vy budete umět dobře využívat principů shapingu, poradíte si i s velmi složitými cviky.

Při shapingu je psovod psovi parťákem, průvodcem. Pes sice cvik vymýšlí, ale je úkolem psovoda připravit a vést lekci tak, aby pes vždy úspěšně přišel na další krok.

Je normální, že na začátku má psovod pomalejší reakce nebo nenastaví správně kritéria. Hlavně se nevzdávat! Není to o talentu ani šikovnosti, dokáže se to naučit každý – psovod i pes. ☺️ Pokud na to nechcete být sami, můžete se přidat k mému velkému trikovacímu kurzu, který začíná hned na začátku března 2024. Tam si nejen shaping procvičíte s trenérem za zády – https://tutas.cz/triky2024/  🙂 

Přeji hodně zábavy při cvičení!